حجت الاسلام والمسلمین زمانی با اشاره به مسئله اهمیت و ضرورت جهاد تبیین بر لزوم افزایش ظرفیت های این عرصه برای تبیین گری ماهیت اسلام و انقلاب اسلامی تاکید کرد.

جهاد تبیین چیست و حوزه در این خصوص چه کرده است؟

مشاهده فیلم کامل

حجت الاسلام والمسلمین زمانی در گفت وگو با خبرگزاری حوزه، با اشاره به اهمیت مسئله جهاد تبیین و لزوم پیگیری آن در حوزه های علمیه کشور، گفت: راز اینکه مقام معظم رهبری در ماه های اخیر روی این اصل تاکید دارند چیست؟ ایشان در سی سال گذشته بارها به مساله تبیین اشاره داشتند و مجموعه سخنرانی های مقام معظم رهبری در کتابی به عنوان جهاد تبیین عرضه شده است و کتاب ارزشمندی است و حوزویان باید این کتاب را که توسط مرکز نشر آثار مقام معظم رهبری منتشر شده است مطالعه کنند.

وی افزود: رهبری معظم جهاد تبیین را برای همه طبقات از جمله دانشجویان و حوزویان و.. یک امر واجب قلمداد کردند.

انقلاب اسلامی ما « کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَ فَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ» است. شجره طیبه است که تنومند و استوار شده است و امیدواریم که بتوانیم شاخ و برگ های انقلاب اسلامی را در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی گسترش دهیم و زمینه ساز ظهور جهانی حضرت مهدی(عج) باشیم.

وی با اشاره به ریشه های دینی انقلاب اسلامی گفت: این شعار آرزوی خارج از واقعیت نیست زیرا، اولا دین ما جهانی است و دوم اینکه حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: ما انقلابمان را به جهان صادر می‌کنیم. انقلاب اسلامی ایران بر اساس نظر و دیدگاه امامین انقلاب بر چنین رسمی استوار است. امام راحل چنین دیدگاهی داشتند و مقام معظم رهبری نیز سی سال پرچم صدور انقلاب را به دوش می کشند ولی وقتی دشمنان اسلام و دول استعمارگر مشاهده می کنند که انقلاب اسلامی جایگاه خود را پیش از پیش پیدا می کند و کشورهای منطقه و مسلمان را مثل عراق و یمن و سوریه و… را بیدار و از زیر سلطه دشمنان بیرون می کشد. طبعا دشمنان تلاش کردند که این جریان را قطع کنند ولی هیچ کدام از این تلاش ها نتوانست انقلاب را به زانو در بیاورد.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی بیان کرد: آخرین تیر آنها جنگ شناختی و رسانه ای است. تلاش آنها این است که شناخت جامعه و تحلیل جامعه ایرانی را از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی تغییر دهند.

وی افزود: یعنی دستاوردهای این نظام را اندک جلوه دهند و با بزرگ نمایی مشکلات، نقص ها را بزرگ نشان دهند. گاهی اوقات در زمینه نقص هایی که وجود هم ندارد سخن می گویند والبته به اتهام زنی به نظام و مسئولان می پردازند و به دنبال آن هستند که جامعه را به این باور برسانند که نظام حاکمیت دینی کارآمدی خاصی ندارد و نظام های غیر دینی کارآمدی بیشتری دارند و روی این جهت صحبت هایی در زمینه ارجحیت نظام سابق و حکومت شاه به جمهوری اسلامی و همچنین دول دیگر مطرح می کنند که در این زمینه باید حقایق را برای مردم تبیین کرد و به همین جهت است که این تبیین را جهاد قلمداد می کنند.

جایگاه اثرگذاری جهاد تبیین

وی اظهارکرد: اولا قرار است تهاجم دشمن را خنثی کنیم که این تهاجم و خنثی سازی در چند وجه انجام می شود. نخست باید این مسیر را بشناسیم و خود را برای دفع این خطرات آماده کنیم. دشمنان نیز در این جنگ یا خود به شکل مستقیم وارد عمل می شوند و یا دیگران را تحریک می کنند. شهادت شهید سلیمانی نمونه ای از حضور عملی دشمنان است و شهادت دو طلبه مظلوم ما در حرم رضوی نمونه ای از تحریکات دشمن است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی، افزود: سوال اینجا است که دشمنان ما چرا این جنایت را در حرم رضوی مرتکب شدند و دو طلبه ای که کارهای جهادی و خدماتی به جامعه انجام می دادند را شهید کردند! چون دشمن به خطرات این طلاب جهادی برای خود واقف هستند و به همین دلیل دستور شهادت آنها را صادر می کنند.

وی گفت: به طور کلی جهاد تبیین برای دشمنان ما خطرآفرین است زیرا توطئه های آنها را نقش برآب می کند و در این موارد است که دشمن مجبور به حذف فیزیکی است.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه بیان کرد: سوالی که در این زمینه ایجاد می شود آن است که مگر شهید مطهری خطر نظامی در اول انقلاب برای دشمنان ما داشت؟ خیر! قطعا مهمترین خطر ایشان خطر تبیینی بود. ایشان بزرگترین دشمن استعمار جهانی بود. شهید بهشتی و سایر بزرگان ما خطر بزرگی برای استعمار جهانی بودند زیرا کار آنها تبیین بود.

وی با ذکر این مطلب که بزرگانی چون شهدای محراب و آیت الله اشرافی اصفهانی، کار نظامی نمی کردند، گفت: تبیین این بزرگان در جامعه روحیه بخش و امید افزا و دشمن شکن بود. آنها بودند که دسیسه های دشمنان را از بین می بردند.

استاد حوزه علمیه، افزود: ترور آیت الله دستغیب و هاشمی نژاد توسط کسانی انجام شد که بمب به خود بستند و در محل هم کشته شدند. یعنی حذف این مبینان حقیقت و انسانیت و انقلاب و قرآن به حدی برای دشمنان مهم بود که حتی عامل خود را نیز فدا می کردند تا این حذف انجام شود.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی بیان کرد: نقش روحانیت انقلابی برای حمایت و تحقق آرمان های جامعه و خنثی سازی نقشه های دشمنان نقشی بی بدیل است. موج سم پاشی و ایجاد و ترویج شایعات در رسانه ها و فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای شدت گرفته است. این رسانه ها در هر جایی می توانند فعالیت کنند ولی فعالیت آنها به شکل فراگیر پخش می شود. در این زمینه ضرورت دارد که طبقات نخبه جامعه وارد میدان خنثی سازی این توطئه ها شوند.

حوزه های علمیه و جهاد تبیین

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه کشور ادامه داد: در این راستا و با درک این اهمیت ویژه بود که مرکز مدیریت حوزه، همه معاونت ها و از جمله دفتر اجتماعی سیاسی باید وارد کار می شد. دفتر اجتماعی سیاسی نیز در این زمینه فعالیت هایی را دنبال کرد.

وی افزود: اولین کاری که در این زمینه انجام شد، تشکیل شورای جهاد تبیین به دستور آیت الله اعرافی در مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور بود که مسئولیت این شورا به دفتر واگذار شد.

استاد حوزه علمیه، تصریح کرد: در همین راستا در دفتر اجتماعی سیاسی حوزه، طرح جامع جهاد تبیین را با هم اندیشی و خرد جمعی تهیه و ابلاغ کردیم. در این طرح موضوعاتی که باید در دستور کار روحانیون و مبلغان قرار گیرد فهرست بندی کردیم که بیست موضوع کلان، انتخاب و در اختیار مبلغان و طلاب و اساتید و مدیران قرار گرفت.

وی گفت: در همین راستا به تمام مدیران حوزه ابلاغ شد که شورای جهاد تبیین را با عضویت نهادهای حوزوی استان تشکیل دهند. اعزام اساتید حوزه به مدارس کشور در زمینه آشنایی با اصول جهاد تبیین و ضرورت این مساله، ایجاد کمیسیون اجتماعی سیاسی در درون مرکز مدیریت حوزه برای همسو سازی جریانات فعال در این عرصه، از جمله فعالیت های این دفتر بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی با ذکر این مطلب که دستاوردهای نظام اسلامی که در دو سه سال اخیر بیشتر روی آن کار شده بود به روزرسانی و در اختیار مراکز قرار گرفت، گفت: ما در جریان قیام های ۵۴ و ۵۵ و ۵۶ در میدان بودیم ولی هیچ گاه فکر نمی کردیم که اگر پیروز شویم چنین دستاوردهایی داشته باشیم.

استاد حوزه علمیه، یادآورشد: موفقیت انقلاب اسلامی با سایرنهضت ها و کشورهای دیگر اعم از اسلامی و غیر اسلامی بسیارجالب توجه است. مقایسه انقلاب های جهان معاصر مثل انقلاب کمونیستی در ۱۹۱۷ و انقلاب فرانسه و انقلاب صنعتی و انقلاب بزرگ چین میزان با انقلاب اسلامی نتایج جالب توجهی را عرضه خواهد کرد و قطعا اگر به شکل کاملا واقعی به شرح این مساله بپردازیم توجه تفاوت ها را خواهیم شد.

وی گفت: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در حوزه توسعه فرهنگ و روح دین در تمام ارکان جامعه است. در یکی از دانشگاه های عربستان سعودی از من خواستند که گزارشی از فعالیت های قرآنی در ایران دهم که در آنجا عنوان کردم که در آنجا به ۱۰نوع کار قرآنی که نظام اسلامی انجام داده است پرداختم که برای آنها اعجاب آور بود. زیرا آنها گمان می کنند که قرآن ما با قرآن اصیل متفاوت است. متاسفانه در این حوزه تبیینی در عرصه کشورهای اسلامی کار زیادی نکردیم. در این زمینه باید مصاحبه هایی با مراکز و شخصیت های مطلع در شئون قرآنی انجام شود و این دستاوردها را به جهان اسلام بیان کنیم.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه، اظهارکرد: لازم است که ماهیت خونخوار و جنایت کارانه آمریکا به جامعه ایران و جهان اسلام معرفی شود تا همگان فکر نکنند که لبخند های مصنوعی که آنها می زنند تا خود را انسان هایی مهربان و خدوم معرفی کنند واقعی است. در همین راستا در یک کار پژوهشی تاریخچه عملکرد دولت آمریکا از زمان ورود به ایران را بررسی کردیم و ۷۰جنایت بزرگ را از پرونده آمریکایی ها در ایران جمع آوری کردیم و در اختیار اساتید، طلاب و مدیران استان ها قراردادیم.

وی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم دیگر، تبیین خدمات گسترده و دستاوردهای جامعه روحانیت در جامعه است. این جامعه شامل طلاب، اساتید، خطبا، ائمه جمعه و جماعات،اساتیدو مبلغان و… است.

پروژه های مختلف جهادتبیین در دفتر اجتماعی سیاسی حوزه

استاد حوزه علمیه، اظهارکرد: به طور خلاصه اگر بخواهیم به ۲۰ عنوان از فعالیت های مرتبط به جهاد تبیین در این دفتر اشاره کنیم باید به موارد زیر اشاره نمود. نخست آموزه های سیاسی و انقلابی اسلام شامل، ضرورت اقامه حکومت اسلامی، ولایت پیامبر و ائمه(ع)، ضوابط صلح‌های پیامبر(ص) و قاعده نفی سلطه کفار.

وی گفت: بخش دوم شامل مفاسد و جرائم رژیم طاغوت و ضرورت انقلاب اسلامی بود که شامل زیر موضوعاتی چون ذلت پادشاهان ایرانی در برابر دول غربی، استبداد داخلی، فساد اخلاقی، جنایات ساواک، دین‌ستیزی، فساد مالی و اخلاقی دربار، قراردادهای استعماری، فقر طبقات محروم، عقب ماندگی صنعتی و اقتصادی، کم‌سوادی و تعداد دانشگاه‌ها است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی بیان کرد: بخش سوم شامل حوادث و تحولات مهم تاریخچه انقلاب اسلامی و مجاهدت های مومنان مبارز است که شامل زیر موضوعاتی چون نهضت‌های اسلامی گذشته ایران، مجاهدت‌های مبارزین دهه‌های قبل از انقلاب، شخصیت‌های دینی مبارز و زندانی و شهید قبل از انقلاب و مبارزات فداکارانه ملت سال ۵۷ و ۵۶ هستند.

وی گفت: چهارم، دستاوردها و پیشرفت علمی و عملی انقلاب اسلامی است که شامل زیر موضوعاتی چون حاکمیت دین، استقلال کشور، آزادی و مردم سالاری در پرتو دین، رفاه عمومی: آب، برق، تلفن، گاز، راهسازی، کمیته امداد، گسترش سواد، رشد آموزش و پرورش، گسترش دستگاه‌ها، تولید دانش صنایع نظامی و پزشکی، نانولوژی، انرژی هسته‌ای و اقتدار و عزت جهانی است.

استاد حوزه علمیه، پنجمین عرصه جهاد تبیین را در حوزه خدمات و نقش روحانیت ذکر کرد و افزود: در این زمینه مسائلی چون، رهبری انقلاب تا وصول به هدف، مدیریت دینی نظام در ۴۰ سال، تأسیس و مشارکت در تأسیس نهادهای انقلاب و نظام، اقامه نماز جمعه‌ها حضور در دفاع مقدس، حضور در حوادث سیل و کرونا، ترویج اخلاق و مدیریت مراکز خیریه مد نظر بوده است.

وی اظهارکرد: ولایت فقیه موضوع بعدی بود که این دفتر در خصوص آن فعالیت های گسترده ای در دست داشته و دارد که شامل زیر موضوعاتی چون، مبانی دینی، کارآمدی، ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای، استبداد دینی، حوزه اختیارات، شبهات و مقایسه نظام ولایت فقیه با دیگر نظام‌های حکومتی است.

مسئول دفتر اجتماعی و سیاسی حوزه، مقاومت منطقه و مدافعین حرم را هفتمین بخش از فعالیت های تبیین گری دفتر ذکر کرد و گفت:در این بخش به موضوعاتی چون مقاومت رمز پیروزی، پیامدهای تسلیم، خطر گسترش نفوذ صهیونیسم در جهان اسلام، نقش حزب‌الله، خطر جهانی داعش، نقش نیروی قدس، ضرورت حمایت از نهضت‌های آزادی‌بخش و صدور انقلاب،پرداخته شده و می شود.

وی گفت: ارتباط با آمریکا موضوع دیگری بود که در این عرصه باید فعالیت کرد که شامل، پرونده جرائم ۱۷۰ ساله آمریکا در ایران، جنایات آمریکا در کشورهای جهان، اسناد لانه جاسوسی، عدم صداقت آمریکا، جلوه‌های قساوت و خونخواری آمریکا و تحلیل انگیزه‌های و دلایل جریان‌سازش است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی برجام را موضوع دیگر این دفتر عنوان کرد و افزود: موضوعات بخش شامل، اصول و محتوای برجام ،موضوعات مورد اختلاف، اهداف غرب از برجام، خواسته‌های رهبری، تحلیل مواضع جناح اصلاح‌طلبان وبررسی آخرین وضعیت برجام است.

وی تورم و معیشت را موضوع دیگر این حوزه دانست و گفت: گزارشی از تورم در ایران قبل از انقلاب و دیگر کشورها، تحلیل عوامل تورم و گرانی، موفقیت‌های جمهوری اسلامی در کنترل تورم، نقش سیاه‌نمایی رسانه‌های دشمن، مقایسه وضعیت معیشت فعلی ایران با گذشته و دیگر کشورها از جمله زیر موضوعات این حوزه هستند.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه، بیان کرد: عدالت اجتماعی با زیر موضوعاتی چون، شاخص‌های عدالت از نگاه قرآن و احادیث، سیره عدالت پیامبر(ص) و ائمه، جایگاه عدالت در نظام اندیشه قرآنی و اسلامی، موفقیت‌های نظام در تحقق عدالت، کاستی‌ها و بی‌عدالتی‌های موجود، ریشه بی‌عدالتی‌ها و راهکارهای تحقق عدالت کامل است.

وی بیان کرد: فتنه ها و بصیرت دیگر موضوع مهم این دفتر است که شامل ریز موضوع، آموزه‌های بصیرت در قرآن و احادیث، اهمیت بصیرت و خطرات فقدان آن، مردان بصیرت صدر اسلام، مفهوم فتنه در قرآن و احادیث، گروه‌های فتنه صدر اسلام، فتنه‌های ۴ دهه انقلاب، فتنه امروز و فردا و رسالت حوزویان در بصیرت‌افزایی و فتنه‌زدایی است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی بیان کرد: دفاع مقدس زمینه دیگری درعرصه جهاد تبیین است که در این دفتر به موضوعاتی چون، زمینه‌ها و انگیزه‌های صدام برای حمله، گستره پشتیبانی دهها دولت غربی و عربی و اهداف آنان، وضعیت امکانات محدود نظامی ایران، گزارش مجاهدت‌ها، فداکاری‌ها، ابتکارات رزمندگان، تولد بسیج، سنگینی حملات و خسارات، رموز موفقیت ایران و تحلیل بررسی قطعنامه می پردازد.

وی گفت: چهاردهمین حوزه جهاد تبیین به مساله آسیب های اجتماعی می پردازد که شامل زیر موضوعاتی چون توطئه استعمار و خطرات آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد، فساد جنسی، خشونت، بحران جمعیت، طلاق، سبک زندگی غربی، ضعف باورهای ایمانی، سرقت، اختلاس، فقر، رشوه، بیکاری و اشرافیگری مدیران و روحانیت است.

استاد حوزه علمیه، افزود: بحران های اجتماعی و سیاسی، پانزدهمین حوزه فعالیت جهادی گری تبیین در این دفتر است که شامل زیر موضوعاتی چون نارضایتی‌های اقتصادی، آزادیخواهی‌های رفتار اجتماعی، احزاب و جریان‌های وابسته به استعمار، سلطنت‌طلبان و ملی‌گرایان، سکولاریسم، اختلاف مذهبی، جریان تکفیری، تشیع لندنی، فرقه‌های انحرافی، عرفان‌های کاذب، اختلاف قومی و خود مختاری و نقش استعمار است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی، اقتصاد مقاومتی را شانزدهمین حوزه فعالیت این دفتر عنوان کرد و گفت: موفقیت‌های اقتصادی و شکوفایی در انقلاب، گزارش گسترده تحریم اقتصادی ۴ دهه، توطئه‌های اقتصادی دشمنان، نمونه‌های ضربه اقتصادی استعمار در دیگر کشورها، اصول اقتصاد مقاومتی و رسالت حوزه‌های علمیه زیر موضوعات این بخش را تشکیل می دهند.

وی گفت: بیانیه گام دوم نیز حوزه دیگر کاری این مجموعه است که شامل تبیین محتوای بیانیه، تبیین ۷ توصیه، استخراج برنامه‌های عملی برای تحقق هرگونه توصیه‌ها است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی حقایق و رخدادها و تحولات دنیای اسلام را دیگر زمینه کاری این دفتر ذکر کرد و افزود: این بخش نیز به وضعیت کشورهای جهان اسلام، نقطه‌های قوت، چالش‌های عمده و رقابت تمدن‌ها می پردازد.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه کشور بیان کرد: عفاف و حجاب، دیگر بخش این پروژه را شامل می شود که شامل زیر موضوعاتی چون مفهوم عفاف و حجاب و تفاوت آنها، عفاف و حجاب از منظر قرآن و احادیث، راه‌های ایجاد تقویت عفاف، عوامل تضعیف عفاف، خاطرات تلخ اندلس و دیگر حوادث تاریخی ناشی از زوال عفاف و حجاب،اهداف و ابراز استعمار در ترویج بی‌عفتی و بی‌حجابی در ایران، جلوه‌های بی‌عفتی و بی‌حجابی، راه‌کارهای درمان وظائف هر یک از دستگاه‌های حوزوی و غیرحوزوی و راز ناکامی منشورهای رسمی عفاف و حجاب نظام است.

وی گفت: فضای مجازی بخش بیستم این پروژه است که شامل زیر موضوعاتی چون، آسیب‌شناسی و انواع آسیب‌های فضای مجازی بر نسل نوجوان-جوان-کودک و…، اهداف و روش‌های دشمن در عرصه فضای مجازی، راهکارهای آسیب‌زدایی و مصونیت‌سازی جامعه است.

وی در پایان بر لزوم پایش و رصد فعالیت های معاونت های مختلف حوزه تاکید کرد و گفت: وقتی معاونی در جلسه‌ای گزارشی از عملکرد و کارهای خود اعلام می‌کند دیگران می‌بینند که چه کارهایی انجام گرفته و دیگر معاونت‌ها از آن بی‌خبر و بی‌اطلاع هستند.

انتهای پیام.

منبع : حوزه نیوز

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها